Корпоративне страхування

 

Шановні керівники!

Як відомо, «кадри вирішують все». Особливо значущою ця теза стала нині у ХХІ столітті — століття нових технологій, ідей, підходів. Завдання всіх нас, керівників, створити умови роботи своїх працівників з мінімальними для підприємства витратами і максимальною віддачею від колективу.

Які методи мотивації ми зазвичай для цього застосовуємо?

 • підвищення заробітньої плати;
 • нарахування премій;
 • оплата путівок на відпочинок;
 • оплата медичного та санітарно-курортного лікування;
 • пільгове обслуговування;
 • талони на харчування, абонементи і т.д.

Ця система мотивацій має ряд недоліків.

 • По-перше, так чи інакше вона пов’язана з безповоротними витратами для підприємства.
 • По-друге, підвищуючи заробітну плату, ми автоматично збільшуємо відрахування у різні фонди у вигляді податків.
 • По-третє, і це найголовніше, період подяки керівнику підприємства з боку співробітника, — максимум місяць. Потім до нової зарплати людина звикне, і йому все одно її не вистачатиме бо швидко дорожчає життя.
 • По-четверте, багато хто з Вас були в ситуації, коли вкладаєш час, гроші, нерви на виховання кваліфікованого фахівця, а конкурент запропонує зарплату на 50 $ більше і всі ваші зусилля по мотивації і підготовці співробітника виявляться марними.

Мудрий керівник розуміє, що метою працівника не є досягнення цілей підприємства, для нього важливо в першу чергу задовольнити потреби своєї сім’ї. Наше завдання як керівників постаратися максимально задовольнити ці потреби, але пов’язати це з необхідністю самовіддачі на своєму робочому місці.

Що турбує кожного співробітника? Які у нього потреби?

Якщо звернутися до світових наукових досліджень в області психології, то по Маслоу класична піраміда потреб виглядає наступним чином:

 • фізіологічні потреби (їжа, одяг, житло, …);
 • безпека життя і здоров’я (соціальний захист себе і дітей, впевненість в майбутньому, …);
 • приналежність до групи людей (необхідність соціуму);
 • самореалізація (почуття власного попиту, задоволення від своєї діяльності);
 • визнання (відчуття власної значущості, досягнення успіху).

Зверніть увагу, що безпека життя, з точки зору першої необхідності, стоїть на другому місці у кожної людини. І у працівника немає юридичної гарантії того, що якщо раптом трапиться так, що йому буде необхідна дорога операція, або, не дай Боже, сім’я залишиться без годувальника, то підприємство надасть йому необхідну фінансову допомогу.

У всьому світі це завдання вирішують за допомогою страхування. Але крім ризикового страхування, де всі страхові платежі не повертаються, є ще і накопичувальне (Закон України №1057 «Про добровільну пенсійне страхування» від 09.07.2003р), яке крім страхування ризиків задовольняє потребу людини в упевненості у завтрашньому дні. Адже ризик того, що на старості років можна опинитися жебраком або жити за рахунок своїх дітей, як правило, людей лякає більше ніж загроза передчасної смерті. У програмах накопичувального страхування основна частина страхових премій спрямовується на накопичувальний рахунок, з якого по закінченню терміну договору виплачуються всі гроші з відсотком прибутку по складному відсотку. Відповідно до ст.9 ЗУ «Про страхування» 1994р. в таких договорах страхова компанія зобов’язана нарахувати своїм клієнтам не менше 85% прибутку від інвестицій, що вигідно відрізняє такі програми від банківських депозитів і одночасно є механізмом захисту від інфляції.

Отже, чому ж зараз все більше і більше керівників підприємств використовують корпоративне страхування для ефективної кадрової політики?

1. Страхування і накопичення для цінних співробітників

В першу чергу до списку застрахованих відносяться найцінніші співробітники, мотивація яких полягає в тому, що за рахунок підприємства крім заробітної плати вони почнуть створювати собі резервний капітал на майбутнє, маючи при цьому захист від ризиків для себе та своєї сім’ї. При цьому використанні кошти ніколи не пропадають; вони або стануть додатковою пенсією для співробітника, або будуть виплачені як допомога сім’ї у разі втрати годувальника або в умовах іншого страхового випадку.

2. Економія на сплаті податків

Оскільки при створенні таких програм гроші не видаються на руки, підприємство економить кошти на сплату багатьох видів нарахувань на збільшення ФЗП.

3. Податкові пільги

Існують податкові пільги. Якщо підприємство є платником податку на прибуток, то воно має право включати щорічні страхові премії для своїх працівників до суми валових витрат, але не більше 15% ФЗП (ЗУ №283 / 97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997р .).

4. Мотивація якісно і віддано працювати

З кожним роком на рахунку працівника в страховій компанії сума накопичених грошей буде зростати. Але в разі звільнення, працівник цю суму може втратити. Це вирішує керівник. Тому з кожним роком мотивація якісно і віддано працювати збільшується.

5. Авторитет керівника

У зв’язку з тим, що з очевидних причин в Україні немає і вже не може бути гідної державної пенсії в майбутньому, соціальний захист на дуже низькому рівні, то для багатьох людей саме ця програма може бути єдиним порятунком від злиднів і хвороб. За такої умови авторитет керівника значно зростатитме.

6. Нещасні випадки перекладаються на плечі страхової компанії

Чим більше підприємство, тим частіше зустрічаються нещасні випадки, смерті і травматизм серед працівників. Корпоративне страхування перекладає відповідальність за це з плечей керівника на плечі страхової компанії.

7. Стимул для інших співробітників

Наявність у кращих працівників таких програм одночасно є потужним стимулом для підвищення ефективності роботи інших співробітників, у яких такі ж самі невирішені проблеми з відсутністю гідної пенсії в майбутньому і щоденними ризиками.

8. Соціальний пакет для фахівців

Наявність діючого договору страхування життя на підприємстві може бути важливим фактором при прийомі на роботу кваліфікованих фахівців. Адже наявність соц-пакета, як і в Європі, вже стає нормою.

9. Економія підприємства на комісійних

У будь-якій страховій компанії при створенні накопичувальної програми передбачені комісійні за пошук клієнта і роботу з оформлення документів. Є можливість використовувати ці кошти на розсуд керівника підприємства.

10. Міжнародні семінари та додаткова знижка на ризик-страхування

В рамках клієнтської підтримки при використанні програм накопичувального страхування, застраховані співробітники підприємства можуть бути запрошені на міжнародні семінари з фінансів із подальшою можливістю отримання європейської освіти. Крім того, керівник підприємства буде в подальшому мати істотну знижку за всіма договорами ризикового страхування (КАСКО, ОСЦПВ, Зелена карта і т.д.), які будуть пов’язані не тільки з підприємством, а й з усіма його працівниками.


Шановні керівники! Пам’ятайте: якщо все прогресивне, що довело свою ефективність на ринках розвинених країн світу і приходить до нас, не буде використано нами – його будуть використовувати наші конкуренти.

Щиро бажаємо нам всім успіхів у будівництві України як європейської держави!